Niečo o včielkach.
Sú tu už miliony rokov prežili dinosaurov a verím, že tu budú ešte veľa rokov. Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života.

Včielkam neprospieva?

Príčin, prečo včely umierajú, je mnoho. Jednou z rozhodujúcich je prevládajúci minimalizmus v záhradkách, čo znamená, že čím menej „buriny“ v nich rastie, tým sme my, ľudia, spokojnejší. Včely to však vnímajú opačne. Na dokonale upravených trávnikoch nenachádzajú to, čo k životu potrebujú – zdroj potravy. Ďalším nebezpečným faktorom je zmena klímy, ktorá so sebou prináša slabé zimy, a teda aj skoršie kvitnutie kvetov. Neustále používanie škodlivých pesticídov, herbicídov a insekticídov už  treba konečne zastaviť. Verím, že spoločne prehovoríme kometentných aby začali konať konečne dobro pre nás všetkých.

Záchrana je priorita

Ľudia si konečne  za posledné roky uvedomili, že bzučanie každým rokom stráca na intenzite a z včiel sa postupne stáva ohrozený druh. Počet divokých aj domácich včiel totiž neustále rapídne klesá. Snaha zastaviť tento problém je preto viac ako aktuálna. Ak máte možnosť včeláriť vyskúšajte to. Je to nádherné. Ja už včelárim 6 rok a je to veda a nádhera. Učím sa tvoriť a pomáhať. Menšie aj väčšie  mestá sa už tiež  zapájajú do projektov na záchranu včiel, akými sú napríklad prednášky pre verejnosť, kurzy pre budúcich včelárov, mozaikové kosenie, pri ktorom sa trávnatá plocha kosí postupne, a nie naraz, alebo realizujú nektarodajnú výsadbu, čiže sadenie bylín a drevín vhodných pre opeľovače.

Pomôcť včelám môže každý

  • Pestujte kvitnúce a divoké rastliny v záhradke, na balkóne a v kvetináči. Nebojte sa zasadiť zmes byliniek, ako levandulu, bazalku, mätu, rozmarín, šalviu alebo lúčne kvety – sedmokrásku, ďatelinu, prípadne skorocel. Pre včely a ďalší hmyz sú skvelým zdrojom potravy a pre okoloidúcich pastvou pre oči.
  • Nepoužívajte pesticídy na ničenie hmyzu, húb a plesní alebo buriny. Nahraďte ich prírodnými alternatívami. Úrodu pred škodcami ochránite kôprom aj nechtíkom lekárskym, vlastné hnojivo získate z vysušenej kávovej usadeniny alebo zo žihľavy.
  • Postavte hmyzí hotel. Na vytvorenie základnej konštrukcie budete potrebovať drevo, ktoré rozčleníte na samostatné „izby“. Vhodnými sú rovnako navrstvené tehly so širšími otvormi. Medzery medzi jednotlivými časťami vyplňte prírodnými materiálmi, napríklad machom, bambusom, slamou, kúskami palíc či trstinou. Vrch stavby nezabudnite prikryť strieškou, ideálne zo škridiel, aby bol domček chránený pred nepriaznivým počasím.

 

Zapamätajte si:

  • Zdrojom potravy pre včely sú rastliny vyskytujúce sa prirodzene v našich klimatických podmienkach. Cudzokrajné dreviny a kvetiny nie sú vhodnou obživou.
  • Pestujte kvitnúce a divoké rastliny, nahraďte pesticídy prírodnými alternatívami alebo postavte hmyzí hotel.
  • Včely žijúce na streche Hotela FIS majú možnosť lietať priamo do tatranskej prírody.
  • Informujte sa, čo pre záchranu včiel robí mesto alebo obec, v ktorom žijete, a zistite, ako sa tiež môžete zapojiť.